USG w ciąży

Bardzo ważnym elementem opieki prenatalnej są badania USG w ciąży. Kalendarz badań USG, który zaproponowało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników można znaleźć w standardzie opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia.

USG WCZESNEJ CIĄŻY

Pierwsze badanie odbywa się zazwyczaj przed 10-tym tygodniem ciąży. Jego główną rolą jest potwierdzenie obecności żywej ciąży w jamie macicy i ocena ilości pęcherzyków ciążowych.

USG I TRYMESTRU (+ TEST PAPP-A)

Badania USG wykonywane między 11,0 a 13,6 tyg. jest elementem testu złożonego – nieinwazyjnego badania prenatalnego, zwanego potoczni testem PAPP-A. Ocena wybranych parametrów w USG (min. przezierności karku, NT) oraz oznaczenie we krwi kobiety stężenia wolnej frakcji gonadotropiny kosmówkowej (free beta-HCG) i białka ciążowego A (PAPP-A) pozwala na szacowanie ryzyka urodzenia dziecka z trzema najczęstszymi zespołami genetycznymi, wywołanymi nieprawidłową liczbą chromosomów (zespół Downa, Edwardsa, Pataua).
Poza kalkulacją ryzyka genetycznego, w czasie tego badania można oszacować ryzyko rozwoju w ciąży stanu przedrzucawkowego, patologii związanej z rozwojem nadciśnienia tętniczego krwi. Należy on do najpoważniejszych powikłań ciąży, a wiedz o podwyższonym ryzyku pozwala na podjęcie skutecznych działań profilaktycznych, zmniejszających to ryzyko.
Do szacowania ryzyka wystąpienia w ciąży wspomnianych patologii służy kalkulator FMF przygotowany przez Fetal Medicine Foundation z Londynu, a dostęp do niego mają certyfikowani lekarze. Wskazaniem do testu złożonego jest sama ciąża i powinna je wykonać każda ciężarna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o teście PAPP-A, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem w pełni poświęconym temu badaniu.

USG II TRYMESTRU

Kolejne zalecane badanie nazywane jest „połówkowym”, ponieważ wykonuje się je w połowie ciąży, zazwyczaj między 20,0 a 22,0 tyg. Jego główną rolą jest szczegółowa ocena budowy narządów płodu, pod kątem występowania wad wrodzonych.

USG III TRYMESTRU

W czasie badania USG między 28,0 a 32,0 tyg. ocenia się dalszy rozwój ciąży, nie tylko pod kątem budowy anatomicznej, ale też wzrastania płodu. Badanie nazywane jest USG III trymestru i pozwala na wychwycenie ciąż powikłanych hipotrofią płodu (ograniczeniem wzrastania, FGR) – stan, w którym dziecko jest mniejsze niż norma dla tego wieku ciąży. W takiej sytuacji ciąża wymaga intensywnego nadzoru położniczego i jest ciążą wysokiego ryzyka powikłań.

USG ZAAWANSOWANEJ CIĄŻY

Kolejne badanie USG oceniające tempo wzrastania płodu i jego dobrostan warto wykonać między 34,0 a 37,0 tyg. U kobiet z grupy wysokiego ryzyka rozwoju w przebiegu ciąży hipotrofii płodu powinno to być badanie obowiązkowe.


W wyznaczonym Terminie Porodu badanie USG ciąży oraz zapis kardiotokograficzny wykonuje się w wybranym Szpitalu Położniczym.
W Femi Ginekologia dysponujemy wysokiej klasy aparatem oraz doświadczonym zespołem lekarzy wykonujących opisane badania USG ciąży.

Powrót do Blog

Profesjonalny gabinet ginekologiczny

Umów się na wizytę

Umów wizytę

Dbamy o Twoją wygodę

Bezpłatny parking dla Pacjentek

sprawdź