Test PAPP-A

Test PAPP-A jest jednym z najważniejszych badań USG, które powinna wykonać każda kobieta w ciąży. Planując to badanie warto wiedzieć, dlaczego jest ono takie ważne, kiedy je wykonać i jak wybrać lekarza specjalistę.


Jak przebiega badanie?

Istotna jest wiadomość, że jest to badanie prenatalne nieinwazyjne, dzięki czemu, nie powoduje ryzyka dla matki i płodu. Lekarz specjalista wykonuje badanie USG płodu oraz pobierana jest od matki próbka krwi.


Kiedy wykonujemy test PAPP-A?

Musi być wykonany w odpowiednim czasie – pomiędzy 11,0 a 13,6 tyg. ciąży. Tylko w tym przedziale czasu test PAPP-A będzie wiarygodny.

Czemu warto wykonać test PAPP-A?

Badanie pozwala na szacowanie ryzyka urodzenia dziecka z trzema najczęstszymi zespołami genetycznymi, wywołanymi nieprawidłową liczbą chromosomów: zespół Downa, Zespołu Edwardsa, Zespołu Pataua. Dodatkowo, poza kalkulacją ryzyka genetycznego, można oszacować ryzyko rozwoju w ciąży stanu przedrzucawkowego, patologii związanej z rozwojem nadciśnienia tętniczego krwi. Jest to jedno z najpoważniejszych powikłań ciąży, dlatego tak ważne jest aby wcześniej je wykryć i podjąć skuteczne działania profilaktyczne, zmniejszające to ryzyko.


Jakie parametry są oceniane?

W trakcie badania USG lekarz specjalista ocenia:

  • Przezierność karkową NT, czyli ilość płynu, który znajduje się pod tkanką skórną na karku dziecka. Między innymi na jej podstawie specjalista ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych.
  • Czynność serca, w tym przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną.
  • Obecność kości nosowej.

Z próbki krwi od matki bada się poziom następujących substancji:

  • Białka ciążowego A (białko PAPP-A)
  • Stężenia wolnej frakcji beta gonadotropiny kosmówkowej (free beta-HCG), czyli części hormonu ciążowego

Jak wybrać lekarza i gdzie wykonać badanie?

Lekarze, którzy wykonują badanie USG i interpretują test powinni posiadać Certyfikat Kompetencji wydany przez Fundację Medycyny Płodu (FMF ang. Fetal Medicine Foundation z Londynu).

Do szacowania ryzyka służy kalkulator FMF, a dostęp do niego mają właśnie tylko certyfikowani lekarze. Z wymogami FMF powinna być także zgodna aparatura w ośrodku wykonującym test PAPP-A: aparat USG i analizator biochemiczny.


W naszej klinice można wykonać test PAPP-A przez certyfikowanych lekarzy, posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu ciąż fizjologicznych, jak również ciąż powikłanych. USG referencyjne wraz z testem PAPP-A wykonują dwie certyfikowane specjalistki, dr Renata Jaczyńska oraz dr Aneta Kowalska-Kańka. Co więcej dysponujemy najnowocześniejszym aparatem USG z rodziny Voluson, lidera w badaniach ultrasonograficznych ciąży.


Jak umówić wizytę?

Zapisz się telefonicznie w godzinach 9-21 od poniedziałku do piątku, pod numerem 888-450-555 lub wyślij maila pod adres recepcja@femi-ginekologia.pl bądź kliknij tutaj i zapisz się za pośrednictwem formularza.

Powrót do Blog

Profesjonalny gabinet ginekologiczny

Umów się na wizytę

Umów wizytę

Dbamy o Twoją wygodę

Bezpłatny parking dla Pacjentek

sprawdź